Poczuj Flow – artykuł dla GoForward.pl

Czy popularna ostatnio w wielu kręgach joga jest idealnym narzędziem pomagającym podnieść jakość pracy menadżera?
Tak, jeśli chce on funkcjonować na optymalnym poziomie efektywności, uniknąć wypalenia oraz rozwijać zdolność kreatywnego rozwiązywania problemów. Szczególnie jeśli jest to Flow Joga (czyli naturalne, ewolucyjne, rytmiczne i prowadzone oddechem podejście do jogi), ponieważ stwarza ona warunki do przeżywania „przepływu” (z ang. flow), pożądanego przez psychologów i coachów – stanu bycia na fali, totalnego zaangażowania w daną czynność, kiedy czas znika i pojawia się poczucie ogromnej radości.

Częste bycie we „flow” podczas ćwiczeń jogi przeorganizowuje sztywne struktury mózgowe (a także i ciało), tak, że stan ten zaczyna dominować w życiu, również zawodowym. Z czasem twoje ciało nabierze elastyczności i siły. Dzięki praktykowaniu nietypowych dla zachodniego stylu życia pozycji ciała (skręty, skłony, balanse na rękach i wiele innych), również umysł zaczyna generować świeże pomysły i oryginalne rozwiązania.
Na przykład, dla wielu osób, barierą nie do pokonania wydają się być pozycje odwrócone (stanie na głowie, stanie na rękach). Przekraczając to, co uważasz za granice własnych możliwości fizycznych, znacznie łatwiej będzie Ci uwierzyć, że przejście pewnych granic jest możliwe także na gruncie zawodowym. Połączenie płynnego, rytmicznego ruchu, który we Flow Jodze zawsze jest wyprowadzony z oddechu, sprawia, że ćwiczenie jest przyjemne, ale pozostaje wyzwaniem. W Jodze Flow każdy bierze odpowiedzialność za swoje możliwości i ciało, wybierając wariant i poziom trudności pozycji, praktykujemy bezpiecznie (uważność i świadomość oddechu są antidotum na kontuzje), wzmacniając poczucie wewnątrzsterowności i wpływu na sytuacje.

Zarządzaj emocjami
Flow Joga pomaga również w radzeniu sobie z trudnymi emocjami. Dynamiczny ruch, połączony ze świadomością oddechu pozwala ciału przetransformować np. gniew na energię do działania. I choć joga nie jest terapią, z całą pewnością pomaga w zdrowym i zrównoważonym przeżywaniu emocji. Ruch fizyczny jest fantastycznym katalizatorem emocji, a w przypadku jogi, dzięki połączeniu ruchu z uważnością, możemy oczekiwać pozytywnych, trwałych zmian w funkcjonowaniu jednostki jako całości.

Czas na relaks
Na zakończenie parę słów o relaksie.Jak powszechnie wiadomo, wielu menadżerów cierpi na bezsenność. Wśród nich są tacy, który również nie potrafią się również w ogóle zrelaksować. Nie chodzi tutaj o odpoczynek przy telewizorze, czy czytanie książki. Obie aktywności angażują umysł i zwykle są wykonywane w odłączeniu od potrzeb ciała. Osoby, które zauważają potrzebę relaksu, często odkrywają, że są tak zestresowane i przeładowane nadmiarem bodźców (stymulacji), że nie są w stanie nawet przesłuchać płyty z relaksacją.
We Flow Jodze wykorzystujemy wiele rodzajów relaksacji, działają one na poziomie układu nerwowego i ogromnie wspomaga odporność na stres. Są skuteczne, ponieważ ciało jest odpowiednio przygotowane, pomaga w tym także świadomość oddechu oraz uważność.
Efektami ubocznymi praktyki jogi jest poprawa poczucia ogólnego dobrostanu i zadowolenia z życia. Są oczywiście tacy, którym akurat joga nie przypadnie do gustu, ale czy nie warto spróbować?

– Teskt opublikowany dla GoForward.pl w ogryginale można poczytać TUTAJ.

Dodaj komentarz